Wnioski do realizacji

Sprawozdanie z realizacji zobowiązań przyjętych na debatach społecznych w 2016 roku

Informacja na temat realizacji przez Wydział Prewencji KPP w Turku wniosków z debaty społecznej z dnia 15 listopada 2016 roku

 

Zobowiązania przyjęte do realizacji

Sposób realizacji

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym przy SP nr 5 w Turku, ul. Wąskiej,  na ul. Uniejowskiej, obwodnicy południowej, ul. Kwiatowej.

W ramach realizacji powyższego zobowiązania, we wskazane miejsca sukcesywnie dyslokowane są służby - OPI i RDz. Podjęte działania ukierunkowane zostały w szczególności  na uporządkowanie kwestii nieprawidłowego parkowania pojazdów, a także zwiększenie liczby prowadzonych kontroli drogowych i reagowania na wszelkie stwierdzone naruszenia przepisów ruchu drogowego.  Wdrożono jednocześnie zasadę „zero tolerancji” w stosunku do sprawców wszystkich wykroczeń wypadkogennych.

Poprawa bezpieczeństwa poprzez prowadzenie działań profilaktycznych antynarkotykowych, zwłaszcza na terenie Władysławowa

W ramach realizacji powyższego zobowiązania, w miesiącu listopadzie przeprowadzonych zostało 19 spotkań  a w miesiącu grudniu 6 spotkań, którego tematem było negatywne oddziaływanie narkotyków, dopalaczy i środków odurzających. Ponadto zgodnie z przyjętą koncepcją, w dniu 19 października 2016 r. w ZST w Turku i 29 listopada 2016 r. w ZSR w Kaczkach Średnich zorganizowano dwie debaty pt. „Negatywne oddziaływanie środków odurzających”. W debacie wzięli udział uczniowie klas 2, szkół średnich (w debacie w ZST wzięli udział również uczniowie LO w Turku). Należy podkreślić, że zgodnie z informacją przekazaną podczas debaty powiatowej, podmioty zainteresowane pogadanką miały zgłaszać zapotrzebowanie w tym zakresie do KPP w Turku. Wszystkie wymienione wyżej spotkania zostały przeprowadzone z inicjatywy policjantów KPP i KP. Od czasu debaty żaden z podmiotów nie zwrócił się o przeprowadzenie spotkania.

Poprawa bezpieczeństwa poprzez represyjne traktowanie kierowców parkujących pojazdy w rejonie przejść dla pieszych

Powyższe zagadnienie realizowane jest w ramach zadaniowania policjantów do codziennej służby. Jednocześnie z uwagi na realne zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych korzystających z przejść, wprowadzona została zasada „zero tolerancji” w stosunku do sprawców ujawnionych wykroczeń.

 

 

Informacja na temat realizacji przez Wydział Ruchu Drogowego KPP w Turku wniosków z debaty społecznej z dnia 15 listopada 2016 roku

 

      Zobowiązania przyjęte do realizacji

               Sposób realizacji

Poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez właściwa organizację parkowania pojazdów na ulicy Szkolnej w Turku

Na wniosek WRD KPP w Turku Komisja ds. organizacji ruchu i oznakowania poparła wniosek o zmianę organizacji ruchu na ul Szkolnej poprzez wprowadzenie nowego oznakowania miejsc parkingowych, które umożliwi parkowanie skośne. Urząd Miasta w Turku zobowiązał się do złożenia stosownego projektu zmiany organizacji ruchu do końca 2016 roku, natomiast realizacja projektu nastąpi na początku 2017 roku.

 

Modernizacja skrzyżowania ulic Nowa,Uniejowska, Armii Krajowej w Turku z uwagi na występowanie licznych zdarzeń drogowych.

W dniu 19.10.2015r Wydział Ruchu Drogowego KPP w Turku skierował wystąpienie do GDDKiA w Poznaniu o przebudowę powyższego skrzyżowania, wskazując optymalne rozwiązania inżynieryjne przy przebudowie skrzyżowania.  W dniu 03.12.2015r GDDKiA udzieliła odpowiedzi na pismo informując, że powyższe skrzyżowanie zostało zakwalifikowane do programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych  w ramach programu Budowy dróg Krajowych, cyt. „ niestety nie jesteśmy w stanie obecnie określić terminu realizacji tego zadania”  

Duże natężenie ruchu oraz poruszanie się pojazdów z nadmierną prędkością Turek ul Nowa.

W dniu 19.10.2015r Wydział Ruchu Drogowego KPP w Turku skierował wniosek do Starostwa Powiatowego w Turku o zamontowanie progów zwalniających na ul Nowej. W dniu 22.06.2016r Komisja ds. organizacji ruchu w powiecie tureckim zaakceptowała wniosek o wyznaczenie i oznakowanie przejścia dla pieszych, oraz zamontowanie progów zwalniających na wysokości firmy UNICA wraz ze słupkami przy chodniku – wniosek zrealizowany.

 

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców ulicy Wąskiej w Turku poprzez stosowanie się do znaku zakaz parkowania pojazdów

Komisja ds. organizacji ruchu i oznakowania poparła wniosek złożony przez Urząd Miejski w Turku dotyczący wydania oznakowania dającego specjalne uprawnienia do korzystania z ulicy Wąskiej – dla pojazdów, których właściciele mają wjazdy do swoich posesji, wskazując jednocześnie aby pod znakiem B-1 ( zakaz ruchu) umieścić tabliczkę „ nie dotyczy dojazdu do posesji”

Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy szkole Podstawowej nr 5 w Turku poprzez przekształcenie tego odcinka drogi w drogę jednokierunkową.

Analizując infrastrukturę drogową jaka obecnie jest na Os Wyzwolenia oraz stanowisko Wydziału Ruchu Drogowego brak jest zasadności wprowadzenia drogi jednokierunkowej przy szkole nr 5, natomiast poprawa bezpieczeństwa nastąpi poprzez nasilenie służb prewencyjnych oraz zdecydowana reakcja na wykroczenia związane z parkowaniem pojazdów w miejscu innym niż wyznaczone.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego na drodze K-72 oraz W-470

Systematyczne działanie sezonowe z wykorzystaniem Radarowego Miernika Prędkości ukierunkowane  na kierujących jednośladami jak również . W okresie lat 2014 – 2018 policjanci z WRD KPP w Turku realizują program autorski poświęcony  motocyklistom zatytułowany „Bezpieczny motocyklista”, naznaczony został tytułem „ Przyjazny motocyklista.

 W trakcie realizacji programu prowadzone są spotkania z motocyklistami mające na celu podniesienie ich świadomości, spotkania odbywają  się w okolicznościach organizowanych pikników  i zlotów  motocyklowych jak również  w ośrodkach szkoleń  kierowców.

Ponadto policjanci z WRD KPP w Turku  zadaniowani są również pod kątem  eliminacji z ruchu motocyklistów stwarzających realne zagrożenie poprzez stosowanie  procedury fakultatywnego zatrzymywania prawa jazdy,  jak również poprzez stosowaną represję przy uwzględnieniu zasady „0” tolerancji dla sprawców wykroczeń.

 

Wydział Ruchu Drogowego KPP w Turku podjął wzmożone działania zarówno na drogach krajowych jak i wojewódzkich celem ograniczenia zdarzeń drogowych. Działania te ukierunkowane są na 1.nietrzeźwych kierujących realizując działania „ Trzeźwy Poranek” 

2. kierujących pojazdami, których stan techniczny stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym „ BUS i TRUCK”

3. kierujących, którzy rażąco łamią przepisy ruchu drogowego między innymi :  przekraczanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, wyprzedzanie w miejscach zabronionych – w tym celu wykorzystywane są videorejestratory, pojazdy nieoznakowane, oraz patrole kaskadowe. Działania prowadzone są zarówno przez WRD KPP Turek w ramach akcji „ Zero Tolerancji” jak i w ramach Działań międzypowiatowych „ Bezpieczna Droga”

Wprowadzenie drogi jednokierunkowej w miejscowości Słodków Kolonia przy cmentarzu na czas trwania Wszystkich Świętych 2017r

Powyższe zagadnienie będzie szczegółowo omawiane z zarządcą drogi co do zasadności przeorganizowania kierunku ruchu podczas Działań Znicz -2017

Budowa chodnika oraz ścieżki rowerowej na drodze K-83 Turek – Turkowice i na ul Przemysłowa-Górnicza

Burmistrz Miasta Turek odpowiedział na postulat mówiąc,że budowa chodnika Turek – Turkowice jest w planach do realizacji natomiast nie jest w stanie określić terminu realizacji przedsięwzięcia . Natomiast Starosta Turku, stanowczo zaprzeczył by planowano budowę ścieżki rowerowej na ul Przemysłowej do ul Górniczej.

Poprawa bezpieczeństwa użytkowników drogi przy ROD Górnik oraz ul. Św Floriana

We wrześniu 2016 r  Wydział Ruchu Drogowego zaopiniował pozytywnie projekt zmiany organizacji ruchu złożony przez Urząd Miasta w Turku dotyczący ul Św. Floriana oraz wyznaczenie miejsc parkingowych przy ogródkach działkowych. Powyższe przedsięwzięcie spowoduje remont zaniedbanego pobocza.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych  poprzez represyjne traktowanie kierowców parkujących pojazdy w rejonie przejść dla pieszych

Powyższe zagadnienie realizowane jest w codziennej służbie przez Wydział Prewencji oraz Wydział Ruchu Drogowego, prowadzone dziania długofalowe ukierunkowanie na ujawnianie wykroczeń związanych z parkowaniem pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, odnosi pożądany skutek .   

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach, poprzez poprawę oświetlenia ulic, wymalowanie miejsc wyłączonych z ruchu przy wyjeździe z ul Sportowej w Kaliską

Starostwo Powiatowe w Turku wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego wdraża pilotażowy program polegający na oklejaniu  odblaskowymi taśmami słupków podtrzymujących znaki D-6 ( przejście dla pieszych), powyższy program z pewnością przyczynią się do poprawy widoczności usytuowanych przejść dla pieszych    a tym samym przyczynni się to do poprawy bezpieczeństwa pieszych.   Jeżeli chodzi o wymalowanie miejsc wyłączonych  z ruchu na skrzyżowaniu ul Sportowej i Kaliskiej, stosowne wystąpienie     przesłane będzie do zarządcy drogi przez   Wydział Ruchu Drogowego  KPP w Turku.

Poprawa bezpieczeństwa na ul Uniejowskiej , oraz ulicy Kwiatowej

Wymienione ulice są pod stałym nadzorem ze strony WRD, na ulicach tych patrole dyslokowane dokonują  wzmożonych kontroli pojazdów, zadania realizowane są również z wykorzystaniem radarowych mierników prędkości, raz videorejestratora .

Powrót na górę strony