Seniorka straciła 20 tys. złotych - Policja ostrzega przed oszustami - Aktualności - KPP Turek

Aktualności

Seniorka straciła 20 tys. złotych - Policja ostrzega przed oszustami

Data publikacji 16.07.2020

Oszuści posługujący się metodą „na wnuczka" i „na policjanta" są nadal aktywni. Przekonała się o tym 86-letnia mieszkanka Turku, która uwierzył w historię o wypadku członka rodziny. Chcąc pomóc przekazała oszustom 20 tysięcy złotych.

W poniedziałek 18 maja br. do mieszkanki Turku zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę i oświadczyła, że jej tata czyli zięć zgłaszającej spowodował wypadek, w którym ranna została kilkunastoletnia dziewczyna. Oszustka poinformował, że sprawca wypadku jest w areszcie i żeby z niego wyszedł trzeba wpłacić 120 tyś zł. Pokrzywdzona oświadczyła, że posiada w domu 20 tys. zł. Rozmówczyni zaaranżowała przekazanie pieniędzy rzekomej aplikantce adwokackiej, która przyszła po pieniądze do miejsca zamieszkania kobiety. Dodatkowo oszuści nakłonili pokrzywdzoną, aby zaciągnęła pożyczkę. Kobieta odebrała pieniądze z banku i pojechał taksówką do Konina, gdzie miała przekazać drugą cześć pieniędzy. Jednak z uwagi na to, że rozładował się jej telefon nie miała kontaktu z oszustami. Dzięki temu nabrała wątpliwości i nie przekazała kolejnej części pieniędzy oszustom.

W trakcie rozmowy telefonicznej z oszustką osoba ta nie miała żadnej wiedzy o rodzinie, imionach i nazwiskach oraz relacjach rodzinnych, jednak w toku rozmowy uzyskała te informacje od pokrzywdzonej.

Wszystkie przypadki oszustw pokazują, że oszuści nie odpuszczają stosując podstęp, wymyślne legendy, różne metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby i wyłudzić od nich pieniądze. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom, a o podejrzanych telefonach natychmiast informować Policję.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Policjanci chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom ze starszymi członkami rodziny, mogą przekazać niezbędną wiedzę.

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 112 i przekaż informacje o swoich podejrzeniach.