Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotyki i dopalacze zabijają - prelekcja w szkołach

Data publikacji 14.06.2019

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają”. 10 i 11 czerwca br. policjanci i pracownicy Sanepidu spotkali się w ramach tej kampanii z uczniami Szkół Podstawowych nr 4 i 5 w Turku.

W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają policjant profilaktyk sierż.sztab. Robert Węs wraz z pracownikiem sanepidu Panią Kamilą Frątczak przeprowadzili spotkania z uczniami Szkół Podstawowych nr 4 i 5 w Turku. Mówili o negatywnym wpływie dopalaczy i narkotyków na ludzki organizm. Przypominali, że dopalacze stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia. Są to bardzo niebezpieczne substancje, których używanie jest często bagatelizowane, tymczasem specyfiki te doprowadziły już do zgonu wielu osób. Należy wiedzieć, że zawarte w dopalaczach związki chemiczne są po porostu truciznami, które w dosłowny sposób potrafią zabić.

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Policjanci z całego powiatu tureckiego będą spotykać się z uczniami ze szkół i placówek oświatowych, z rodzicami i pedagogami. Rozmawiać będą o zagrożeniach związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych i środków odurzających oraz związanych z tym konsekwencjach.

 

  • alt="sierż.sztab.Robert Węs w na hali sportowej w trakcie prelekcji w szkole."
  • alt="sierż.sztab. Robert Węs w trakcie prelekcji z uczniami w jednej z klas."
  • alt="sierż.sztab. Robert Węs w trakcie prelekcji z uczniami w na hali sportowej."
  • alt="Pracownik Sanepidu Pani Kamila Walczak w  trakcie prelekcji z uczniami."
  • alt="Pracownik Sanepidu Pani Kamila Walczak w  trakcie prelekcji z uczniami na sali sportowej."
  • alt="Pracownik Sanepidu Pani Kamila Walczak w  trakcie prelekcji z uczniami."
Powrót na górę strony