Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Happening w Brudzewie

Data publikacji 15.06.2018

W ubiegłym tygodniu w Brudzewie uczniowie szkoły podstawowej przeprowadzili happening. Dzieci przeszły ulicami Brudzewa z transparentami i plakatami, aby wskazać i promować odpowiedzialne postawy właścicieli psów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brudzewie wraz z dzielnicowym gminy Brudzew asp. Maciejem Łuczkowskim zorganizowały happening. Dzieci wyszły ze szkoły z własnoręcznie przygotowanymi transparentami, plakatami i przeszły ulicami Brudzewa. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie odpowiedzialności związanej z posiadaniem zwierzęcia.

Na terenie gminy Brudzew  narasta problem wałęsających się psów. Mieszkańcy coraz częściej zgłaszają takie przypadki dzielnicowemu. Pamiętajmy, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Żadne przepisy i sankcje nie pomogą nam w chwili, gdy w czasie spaceru zacznie nacierać na nas agresywny, pozbawiony opieki pies.
Przede wszystkim nie powinniśmy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ani przymierzać się do ucieczki. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się w jednym miejscu i nie patrzenie psu w oczy. To bardzo istotne, bowiem utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest odczytywane przez czworonoga jako zachowanie dominacyjne i może zostać odebrane jako prowokacja. Każdy gwałtowny ruch jest wyraźnym sygnałem do podjęcia ataku; najrozsądniejszym wyjściem jest zatem odwrócenie wzroku i spokojne oddalenie się z miejsca; nigdy nie uciekamy.

Apelujemy, aby właściciele czworonogów  sprawowali odpowiedni nadzór nad swoimi zwierzętami i zadbali o zabezpieczenie kojców czy ogrodzeń posesji, by nie mogły one samodzielnie ich opuścić. 

Powrót na górę strony