Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie debaty społecznej

Data publikacji 06.04.2018

5 kwietnia br. w Kinie "Tur" odbyła się debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. W trakcie spotkania młodszy inspektor Michał Grzelak – Komendant Powiatowy Policji w Turku podsumował stan bezpieczeństwa na terenie powiatu tureckiego. Omówił także funkcjonujące obecnie programy, które służą do bezpośredniego kontaktu społeczności lokalnych z policjantami.

Organizatorem debaty  był  młodszy inspektor Michał Grzelak - Komendant Powiatowy Policji w Turku. Lokalne władze samorządowe reprezentował Pan Dariusz Kałużny - Wicestarosta Turecki oraz Pan Romuald Antosik - Burmistrz Miasta Turku.

Debatę rozpoczęło wystąpienie mł.insp. Michała Grzelaka, który w formie pokazu multimedialnego przedstawił stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu tureckiego. Ideą debaty było przypomnienie i omówienie najważniejszych elementów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Komendant  podkreślił znaczenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia skuteczne zasygnalizowanie problemów trapiących lokalne społeczności. Ważną kwestią, która została poruszana była rola  i sposób pełnienia służby przez dzielnicowych. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z ludźmi i dobrej znajomości rejonu służbowego, zależy skuteczne działanie i możliwość reagowania na problemy mieszkańców. Komendant omówił również aplikację Moja Komenda, dzięki której można odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięcie.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście,  Pan Paweł Durkiewicz specjalista bezpieczeństwa w ruchu drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Koninie, który omówił  zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego (główne przyczyny wypadków, statystyki, konieczność używania elementów odblaskowych i pasów bezpieczeństwa). W trakcie wykładu podkreślił znaczenie prawidłowych zachowań niechronionych uczestników ruchu, w tym obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.

Kolejnym gościem, który podzielił się swoją wiedza był  st.sierż. Konrad Ranuszkiewicz z Wydziału dw. Z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Głównym tematem wykładu  były szeroko rozumiane zagrożenia występujące w sieci oraz związane z telefonią komórkową. Funkcjonariusz, który na co dzień zajmuje się tym zagadnieniem poruszył kwestie bezpieczeństwa podczas pracy przy komputerze, zagrożeń wynikających z dostępności w sieci szkodliwych treści

Po wystąpieniach rozpoczęła się dyskusja uczestników spotkania z policjantami oraz przedstawicielami  władz miasta i powiatu. Zebrani mieszkańcy, w tym samorządowcy, sołtysi, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji zabierali głos i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Zgłaszane przez nich postulaty w głównej mierze dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy debaty mogli wypełnić anonimowe ankiety dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa i oczekiwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony