Dzień odblasków z Mikołajem - Aktualności - KPP Turek

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień odblasków z Mikołajem

Data publikacji 07.12.2017

W Mikołajki Święty Mikołaj z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego rozdawali pieszym i rowerzystom kamizelki odblaskowe. Działania profilaktyczne pn. „ Dzień Odblasków” miały na celu zachęcić jak największą liczbę niechronionych użytkowników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych. Warto korzystać z kamizelek nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym ale także, w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach drogi.

Działania policjantów Wydziału Ruchu Drogowego skierowane były do pieszych gdyż oni są najbardziej narażonymi uczestnikami wypadków. Pieszym przypominano o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Policjanci zachęcali, aby nosić odblaski także w obszarach zabudowanych. Mimo iż nie jest to obowiązkowe, w znacznej mierze przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pieszych korzystających z dróg. Uświadamiali pieszym jak ważny dla ich zdrowia i życia jest odblask noszony w widocznym miejscu.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem dopiero z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości… 150 metrów! Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.